БезРадний уряд

БезРадний уряд

Чи потрібна уряду робота громадських рад? 7 червня в Києві відбулася нарада голів Громадських рад при органах виконавчої влади.

Головна ідея наради – проблеми виконання постанови №996 Кабінету Міністрів України, юридичні колізії при її використанні, небажання органів державної влади дослуховуватися до Громадських рад. Так, на порядку денному заходу було обговорено взаємодію голів Громадських рад та уряду України, план реалізації «Програми діяльності уряду» та інші проблемні питання.

За результатами заходу ініціативною групою напрацьовані пропозиції та ініційована зустріч голів Громадських рад з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом для обговорення цих питань та пошуку шляхів вирішення проблем, що виникають при роботі громадських рад (ГР).

Так, відкриваючи нараду, голова ГР при Міністерстві закордонних справ України В. Щелкунов оголосив порядок денний та запропонував перейти до обговорення. Зокрема він повідомив присутніх про постанову №658 «Про утворення Ради голів громадських рад при органах виконавчої влади» від 20 червня 2012 р. (далі – постанова №658) та зауважив, що нормативний документ не працює. Окрім цього, він поінформував про звернення голів ГР до Кабінету Міністрів України. Також, за словами В. Щелкунова, Ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» дійсно працює та збирається щоквартально.

У свою чергу, один з ініціаторів наради – голова ГР при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України О. Платонов наголосив, що роботу громадських рад необхідно зробити реальною, а також налагодити комунікацію між ними. Зважаючи на те, що ГР – це дорадчий орган, який є невід’ємною частиною міністерства, необхідно підготувати довідку про ситуацію, яка наразі склалася: звернутися до голови урояду В. Гройсмана та поінформувати його про невиконання постанови №658. Разом з цим, О. Платонов констатував, що зараз міністри не вважають за потрібне відвідувати засідання громадських рад.

У цьому контексті «Платформу громадянського суспільства Україна – ЄС» (далі – ПГС) О. Платонов назвав організацією кулуарних зв’язків. Він зауважив, що українське суспільство не повинно бути заручником донорів, що фінансують такі програми, до яких саме суспільство не має доступу. Крім цього, О. Платонов запропонував зібрати інформацію та пропозиції, напрацьовані громадськими радами з цих питань для узагальнення та направлення до уряду. О. Платонов нагадав, що зараз підписаний додаток до угоди між урядом США та урядом України про відкриття фінансування, спрямованого на розвиток демократії в нашій крїні. Він висловив думку, що всі ці проекти необхідно взяти під жорсткий контроль громадськістю та зауважив, що у ГР є інструменти: антикорупційна експертиза, експертиза діяльності органів, результати яких покажуть міжнародній спільноті результати роботи виконавчої влади.

Голова ГР при Міністерстві інфраструктури В. Севрюков висловив незадоволення існуючою взаємодією між виконавчою владою та громадськістю. На його думку, сьогодні склалася ситуація, коли громадські ради просто використовують. З одного боку, уряд приймає програми і звітує про зустріч та обговорення цих програм з громадськістю, чого насправді не відбувається. З іншого – на сайті уряду досі немає повної інформації про громадські ради; громадськість не інформують заздалегідь про такі заходи.

На зустрічі з В. Гройсманом, відзначає В. Севрюков, варто наполягати, щоб з’ясувати, чи вони існують тільки для «галки», чи вони виконують постанову уряду, яка з’явилась за вимогою ЄС? У цьому питанні важливо, що одним з пунктів положення про ГР є контроль ресурсів, що надходять в Україну за лінією ЄС, а однією з функцій ГР є контроль їх використання. Варто також додати, що зараз існує велика прогалина у взаємодії виконавчої влади та Верховної Ради. За словами В. Севрюкова, велика кількість пакетів законопроектів по Міністерству інфраструктури просто заблокована. А для того, щоб громадські ради могли складати свої плани роботи, необхідно побачити остаточно затверджений План дій уряду за підписом прем’єр-міністра.

Говорячи про комунікацію з центральними органами влади, голова Громадської ради при Чернігівській ОДА В. Антошин наголосив, що у січні голови ГР при ОДА звернулися до Адміністрації Президента з пропозицією зустрітися. Ситуація була обумовлена небажанням колишнього прем’єр-міністра А. Яценюка виконувати Постанову Кабінету Міністрів України №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» від 3 листопада 2010 р. (далі – постанова №996). Однак Адміністрація Президента цей лист з відповідним дорученням переадресувала уряду. За словами В. Антошина, аналогічне звернення з проханням зустрітися на виконання цієї ж постанови буде направлене на адресу нині діючого прем’єр-міністра В. Гройсмана.

Таким чином, ситуація демонструє відверте небажання влади спілкуватися з громадськими радами, незважаючи на те, що Угодою про асоціацію України з ЄС передбачені заходи з розвитку громадянського суспільства. Проте очільник ГР при Чернігівській ОДА все ж вважає за необхідне донести до влади розуміння про потенціал громадських рад. Відзначимо, що громадські ради зараз представляють майже 5 тисяч громадських організацій України та становлять значний інтелектуальний потенціал і впливову силу на місцях. І для того, щоб все це ефективно працювало, потрібно реанімувати
Раду голів ГР при КМУ, а також забезпечити роботу Постанови №996, але зі змінами.

Зрештою, Стратегію, затверджену Указом Президента [від 26.02.16 №68/2016], представник дорадчого органу назвав лобістським документом, який жодним чином не направлений на розбудову громадянського суспільства. Зважаючи на усе зазначене, необхідно налагодити контакти та активну взаємодію між всіма громадськими радами для вирішення спільних питань, треба об’єднуватися та координувати свою діяльність.

Голова ГР при Київській ОДА Р. Грінченко поінформував голів ГР при ОДА про Указ Президента України від 26 лютого 2016 р. №68/2016 «Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні» та роз’яснив, що ніякої колізії там немає, тому що ГР при ОДА та Координаційні ради при губернаторах виконують різні функції. Він зауважив, що необхідно піднімати питання фінансування державою діяльності ГР для відшкодування витрат.

Голова ГР при Державній регуляторній службі С. Доротич відзначив низький рівень взаємодії ГР з керівником ДРС, що зумовлено відсутністю зафіксованих на законодавчому рівні механізмів впливу на діяльність того органу, при якому вона створена. Також поінформував по відпрацювання проекту «Громадський контроль» (пакет законопроектів) для впливу на діяльність виконавчої влади. С. Доротич закликав зокрема до більш агресивної риторики у діалозі з владою. Він вважає, що звернення до міжнародних інституцій з заявою про ігнорування владою громадського суспільства буде більш дієвим, ніж просити про зустріч прем’єр-міністра В. Гройсмана.

Голова ГР при Державній службі статистики С. Сапєгін поінформував про пропозиції, підготовлені ГР, щодо створення Ради голів громадських рад при органах виконавчої влади. Для ефективної роботи Ради голів громадських рад при органах виконавчої влади він запропонував розробити документ (Положення або Порядок роботи), який би висвітлював наступні питання:
— Мету створення Ради голів громадських рад.
— Окреслення функції Ради голів громадських рад.
— Визначення такого Порядку роботи Ради голів громадських рад, який би найкраще забезпечував комунікаційну функцію та відповідав меті всебічного обговорення реформ, відповідальності уряду перед громадськістю та інформування громадськості.
Він відзначив, що для більшої ефективності наступних засідань Ради голів ГР необхідно обирати голову та секретаря, узгоджувати регламент роботи і вести протокол.

Голова ГР при Рівненській ОДА В. Лесько звернув увагу на невиконання постанови №658 та №996. Висловив думку, що, якщо ця постанова ігнорується, то немає сенсу працювати далі та краще реалізовувати в області свій потенціал і авторитет в іншій діяльності.

Голова ГР при Чернівецькій ОДА Я. Кирпушко та голова ГР при Державній службі інтелектуальної власності О. Чернобай підтримали пропозицію С. Доротича про звернення до міжнародних інституцій, які допомагають Україні провести реформи. Зокрема, Я. Кирпушко зауважив, що виконавча влада підготувала постанову №669 для себе, щоб використовувати громадські ради для прикриття своєї діяльності перед міжнародними інвесторами.

Голова ГР при Міністерстві юстиції Д. Курдельчук відмітив різке зниження співпраці громадських рад з органами виконавчої влади та підкреслив, що Міністерство юстиції, яке формулює правову політику, кілька місяців не погоджувало положення про ГР.

Голова ГР при Державній фіскальній службі Д. Олексієнко розповів про якісні законопроекти, які були запропоновані громадськістю на відміну від недолугих законопроектів у сфері діяльності ДФС, підготовлені Кабінетом Міністрів. Він наголосив, що ГР повинні показати, до чого призвело ігнорування думок громадськості.

Голова ГР при Державному агентстві автомобільних доріг Л. Костюченко зазначив, що, на жаль, звернення до виконавчої влади закінчується тим, що надходять доручення тим, на кого громадськість хоче вплинути.

Голови ГР при Кіровоградській ОДА О. Гавриленко, Херсонській ОДА В. Гурківський, Вінницькій ОДА М. Бардин підтримали ідею об’єднання, взаємодії та підтримки всіх громадських рад.

У свою чергу, голова ГР при Волинській ОДА І. Дельов погодився з тим, що треба активно долучати міжнародну спільноту. Він зазначив, що представники ГР не мають бути фахівцями з державного управління та висловив побажання не давати пропозиції владі, а ставити їй завдання та висловлювати бажання громадян. Він запропонував створити шкалу ефективності роботи влади і громадських рад, а також наполягав на тому, що призначення посадових осіб також має проходити після обговорення з громадськістю.

Голова ГР при Міністерстві соціальної політики Г. Кабанченко підтримав ідею про термінову зустріч з прем’єр-міністром України щодо невиконання постанови №996, а потім і постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 р. №599 «Питання консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, утворених Кабінетом Міністрів України», а потім запропонував підготовити звернення до громадськості та міжнародної спільноти. Зауважив, що зараз немає законодавчого забезпечення діяльності ГР.

З протилежної позиції, головний спеціаліст Відділу сприяння розвитку громадянського суспільства та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ А. Леонтьєва, коментуючи постанову №996, сказала, що неможливо було врахувати в документі всі пропозиції та зауваження, що надходили від великої кількості організацій, які часом були протилежними. Вона зазначила, що постанова №996 суперечить чинному законодавству, однак закликала вносити пропозиції щодо змін у постанову не глобально, а поступовими кроками. Щодо інформації про громадські ради вона уточнила, що вся інформація розміщена на сайті «Громадянське суспільство і влада» станом на 1 квітня 2016 р. Утім, план першочергових заходів щодо реалізації програми дій уряду знаходиться на підписі у прем’єр-міністра і буде розміщений на сайті після його підписання.
У підсумку зустрічі учасники погодилися, що:
— незважаючи на неофіційний формат зустрічі, її зміст підтвердив, по-перше, що більшість проблем у взаємодії громадських рад всіх рівнів з відповідними органами виконавчої влади є типовими, і, по-друге, що в консолідації діяльності громадських рад міститься значний потенціал не лише для вирішення таких проблем, але й для переходу на більш якісний рівень у взаємодії з органами державної влади;
— бездіяльність уряду України з невиконання своїх обов’язків, встановлених постановами КМУ №996, №658, негативно впливає на рівень довіри до органів державної влади як на центральному, так і місцевому рівні, з боку громадськості, представленої через громадські ради;
— є нагальна потреба нагадати уряду України про необхідність виконання таких обов’язків;
— незалежно від того, скористається уряд нашої держави цим нагадуванням чи ні, є потреба зробити доступною широкій громадськості інформацію про обсяги та реальну спрямованість міжнародної допомоги, призначеної для становлення демократії в Україні.

За результатами наради та за пропозицією О. Платонова були прийняті консенсусом наступні рішення:

Підготувати звернення на ім’я прем’єр-міністра України з:
– інформацією про системне невиконання урядом пункту 6 постанови №996 щодо проведення зустрічей голів громадських рад та норм постанови №658 щодо скликання засідань Ради голів громадських рад;
– пропозицією дати доручення щодо скликання Ради голів громадських рад за особистої участі прем’єр-міністра України.

Крім цього, прийняті рішення, зокрема стосовно відкриття процедури публічного підписання протоколу наради голів громадських рад для тих громадських рад, які не були представлені на нараді; провести підготовчу роботу та запропонувати провести засідання голів ГР за участі прем’єр-міністра України; запропонувати провести спільну зустріч уряду, голів ГР та міжнародних організацій та проектів, які є інвесторами у розвиток демократії та реформ в Україні, а також розробити проект Положення про Раду голів ГР.

Голова ГР при Державному агентстві статистики України,
член ГР при Міненерговугілля, Мінінфраструктури, Держрезерві, Державіаслужбі, директор НТЦ «Псіхєя» Сергій Сапєгін:
«Головна мета зустрічі голів Громадських рад – привернути увагу до проблеми відсутності у громадськості реальних важелів, аби змусити чиновників дослухатися до думки громадськості. Постанова КМУ №996, на жаль, не працює. У низці громадських рад робота проходить на тлі судових розглядів зі своїми міністерствами та відомствами. Є чимало органів державної влади, де ГР не створені взагалі або не працюють. Існують і кишенькові ГР, які «працюють» під пильним контролем керівників відомств. Є також і інші приклади, коли створення ГР проходило за сценарієм певних політичних сил, з метою отримати доступ до чиновників та важелів впливу на них.

Звичайно, є і позитивні приклади. Зокрема, ГР при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості під керівництвом Героя України С. Поташника проходять, як правило, за участі міністра або його заступника.

Варто відзначити, що без громадського контролю наш уряд перетворився на так званий «комерційний клуб» для обраних із беззвітністю та безкарністю за результатами роботи. Хто з вищого керівництва країни був притягнутий до відповідальності за скоєне і навіть доведене? Хто відповість за стан економіки країни? Хто понесе покарання за дестабілізовану фінансову систему та за масове банкрутство банків? Питання риторичне.

Необхідні інструменти, які б змусили керівників відомств тісніше співпрацювати з громадськими радами. Для прикладу, це може бути обов’язкова експертиза документів, що розробляються у відомстві, з ГР. Щоб без візування голови ГР документ, який виходить з відомства, вважався б недійсним. Це б вирішило відразу декілька проблем: підвищило якість документів, що виходять за межі відомств; додало авторитету ГР, оскільки керівник відомства буде змушений звертатися до ГР за громадською експертизою; зробило публічним і рівень компетенції самої громадської ради.

Чого приховувати, часто до складу ГР потрапляють випадкові люди. Але тут є проблеми, пов’язані з тим, що члени ГР – це зазвичай ініціативні люди, які працюють на громадських засадах. Виконання роботи з документами вимагає й істотних витрат. Необхідно залучати експертів, що, у свою чергу, вимагає фінансування. Це, до речі, одне з найважливіших питань, яке буде адресоване прем’єру.

Упродовж двох років прем’єр-міністри жодного разу не зібрали голів ГР, щоб поговорити про наболіле, хоча це й передбачено законодавством. Тому ініціатива голів ГР – це спроба виконати та змусити запрацювати те, що за волею прем’єрів не працює.

Чиновникам вигідно прикриватися громадськими радами. Де-юре ГР створені, де-факто – вони не працюють. У кінцевому підсумку, є лише видимість громадського контролю над діями чиновників та допомоги їм від громадськості, але реально цей механізм неефективний. Таким чином виходить, що міністерства живуть самі по собі, а громадськість – сама по собі. Ефективність роботи чиновників низька та продовжує падати, і з цим потрібно щось робити. Ці питання і були головними з тих, що турбують практично всіх голів ГР. Упевнений, прем’єр-міністр нас почує».

Стаття була опублікована в №24 журналу «Термінал» від 13 червня 2016 року.

Автор:

(Всего статей: 10020)

Связаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

Дискуссия

 • Європейська комісія рекомендувала російському ПАТ «Газпром» укласти довгостроковий транзитний контракт із новим оператором української газотранспортної системи.

  Про це повідомила пресслужба НАК » Нафтогаз України» Facebook.

  «Єврокомісія рекомендувала Газпрому заключити довгостроковий контракт на значний обсяг за європейськими правилами і з новим українським оператором ГТС, бо це відповідає комерційним інтересам усіх сторін та забезпечує енергетичну безпеку Європи. Це правда», — написали у Нафтогазі.

  НАК наголошує, що російські державні ЗМІ натомість вдаються до фейків.

  «Спроби російських державних ЗМІ переконати когось у тому, що ЄС підтримує прагнення Росії отримати контракт за допомогою політичного тиску — неправда… Будьте обережні, перевіряйте інформацію і її джерела. Такого в найближчі місяці буде багато», — зазначили у Нафтогазі.

  Українська компанія також додала, що Єврокомісія не підтримує прагнення Газпрому за допомогою політичного шантажу уникнути виконання законного арбітражного рішення в Стокгольмі.

  «Термінал» писав, транзитний контракт з Газпромом може бути підписаний за умов повного виконання Україною європейських правил з відділення оператора ГТС. Про це під час п’ятого Українського газового форуму сказав міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

  Читать все: Анекдоты, газ, Компании, Официоз, Торговля, энергетика

 • Китай продает СПГ уже и Японии
 • Энергосистемы Латвии и Эстонии свяжет новый «энергомост»
 • Нельзя помочь тому
 • Он любил курить на рабочем месте

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Ваши Имя Фамилия (обязательно):

Ваш контактный телефон:

Ваш E-Mail (обязательно):

Ваше сообщение:

Исправить это! :)

Ошибка:

Как правильно: