Паливному ринку України загрожує п’ятикратне скорочення через надлишкову кількість АЗС

Паливному ринку України загрожує п’ятикратне скорочення через надлишкову кількість АЗС

Попри усталену думку, основна проблема паливного ринку України – це не низька якість нафтопродуктів, завищена ціна чи нецивілізована конкуренція, а слабка платоспроможність вітчизняних споживачів, що не здатна забезпечити об’єми продажів, достатні для нормальної роботи роздрібних операторів.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного науково-технічним центром «Псіхєя», які представив директор НТЦ Сергій Сапєгін під час засідання Економічного дискусійного клубу на тему: «Стан та перспективи розвитку ситуації на ринку нафтопродуктів».

«Україна є аутсайдером у рейтингу доступності палива не лише в європейських країнах, але й серед пострадянських держав. Рядовий житель нашої країни здатен купити на «очищену» від податків зарплатню всього 154 л бензину А-95 Євро-4. Це втричі менше, аніж білорус, у 4,5 рази менше, ніж поляк, та в 20 разів менше, аніж люксембуржець. Навіть відносно багатий киянин може собі дозволити лише 263 л «п’ятого», тобто на 20% менше за болгарина», — відзначив С. Сапєгін.

Зубожіння українців посилює соціальну напругу у суспільстві. Зокрема, таксисти, перевізники, аграрії, яким автомобіль необхідний для ведення бізнесу, гостро реагують на кожне підвищення вартості палива. Такі вияви невдоволення успішно використовують у своїх цілях усі політичні сили, говорячи про «наведення порядку на паливному ринку».

Проте, Антимонопольний комітет України оцінює поведінку учасників ринку за методиками, розробленими у минулому столітті, та навідріз відмовляється їх переглядати. Зазвичай, висновки регулятора зводяться до наступного: паливний ринок України ніяк не реагує на «світові тенденції»; причиною такої поведінки є змова між трейдерами; результатом подібної змови є завищені ціни на бензин; ціни на бензин необхідно знизити, а змовників – покарати.

Однак вартість палива – величина, що залежить не лише від котирувань Brent, але й від 300 інших факторів, що визнає і сам АМКУ, оцінюючи «вклад» вартості сировини лише в 15% ціни. Іншими словами, здешевлення найти з $112 до 33$/бар. повинно було при інших незмінних умовах призвести до зниження роздрібних цін на бензин на 11%.

«Антимонопольний комітет України вважає, що трейдери завищують роздрібні ціни на бензин та не реагують на зниження нафтових котирувань. Однак якщо врахувати курс долара, за який закуповується до 80% нафтопродуктів, що реалізуються в Україні, причина уявної невідповідності «світовим тенденціям» зникне. Тому ні про які «надприбутки» трейдерів, що сплатили податки в казну, мова не йде. Інша мова – ті, хто цих податків не платить»,- підкреслив директор НТЦ «Псіхєя».

Проведена НТЦ «Псіхєя» оцінка підтверджує невідворотність перерозподілу паливного ринку через надлишкову кількість АЗС, що знаходяться в експлуатації. На сьогоднішній ринок накопичив потенціал до п’ятикратного скорочення. Дослідження НТЦ «Псіхєя» демонструє, що паливний ринок України потребує прозорих правил поведінки компаній. В іншому разі там будуть процвітати нецивілізована конкуренція, «оптимізація» податків та якості, а споживач буде позбавлений можливості обґрунтованого вибору.

Автор:

(Всего статей: 1346)

ЖурналистСвязаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

Дискуссия

 • Завершающий стык, соединяющий морскую и прибрежную секции газопровода «Турецкий поток», сварен в Турции.

  Об этом пишет «Прайм» со ссылкой на оператора проекта Turkstream.

  Техническая операция, которая называется надводный захлест, включала в себя подъем прибрежной и глубоководной секций с морского дна на специальную платформу над водой и их сварку в единую нитку газопровода. Общий вес, который был поднят во время работ составил около 409 тонн. После тщательной проверки сварного шва нитка газопровода была уложена на морское дно на глубину 32 метра. Данная операция была проведена на обеих нитках в российских водах в январе-феврале 2019 года и завершена у турецкого побережья в текущем году.

  «Завершающий стык, соединяющий морскую и прибрежную секции «Турецкого потока», был сварен в Турции. Он символизирует завершение всего комплекса работ по созданию газопроводной системы в Черном море», — говорится в сообщении Turkstream.

  «Терминал» писал, «Булгартрансгаз» возобновил тендер на строительство газопровода от турецкой до сербской границы. Оценка инвестиций в проект 474-км участка составляет 2,77 млрд болгарских левов, без учета НДС.

  Читать все: Анекдоты, Др. страны, Компании, энергетика

 • Нельзя помочь тому
 • Он любил курить на рабочем месте
 • – Пап, а чем революции отличаются от переворотов?
 • Сколько предсказателей ни слушай

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Ваши Имя Фамилия (обязательно):

Ваш контактный телефон:

Ваш E-Mail (обязательно):

Ваше сообщение:

Исправить это! :)

Ошибка:

Как правильно: