З історії Міненерговугілля України

 З історії Міненерговугілля України

Міненерговугілля України – це центр координації тепла, світла та енергії держави. Сьогодні Міністерство здійснює реформування галузі та впроваджує реформу Міненерговугілля за сприяння Представництва ЄС в Україні та Групи підтримки України при Європейській Комісії щодо реформування державного управління.

Під керівництвом в.о. державного секретаря Юлії Підкоморної, яка очолює конкурсну комісію, проводяться конкурси з метою формування інноваційної структури Міненерговугілля України. Така реформа назріла у зв’язку із  впровадженням ринкових відносин відповідно до Третього енергопакету ЄС.

«Реформування розпочалося з моменту прийняття ключових законів – про ринок природного газу та про ринок електричної енергії, які розроблені в тісній співпраці з ЄС. Реформа приведе до логічної структури Міненерговугілля, яка буде повністю відповідати новій політиці в енергетичному секторі нашої держави», – зазначає Ю.Підкоморна. Реформування державного управління в Міненерговугілля дозволить вибудувати структуру державного органу, здатного відповідати новим викликам в енергетичному секторі України. Реформа передбачає утворення директоратів – директорату викопних видів палива, директорату енергетичних ринків та директорату стратегічного планування та європейської інтеграції.

За результатами проведених конкурсів вже обрано генеральних директорів трьох директоратів та триває набір фахівців до експертних груп.

Історія Міненерговугілля бере витоки з 1962 року. У 1960 р. Головенерго Укрраднаргоспу започаткувало укрупнення і об’єднання енергосистем України, а у вересні 1962 р. на базі цього створено Міністерство енергетики та електрифікації України, яке об’єднало всі енергосистеми і більшість енергетичних підприємств та організацій республіки. Першим Міністром енергетики і електрифікації УРСР став Костянтин Михайлович Побігайло, призначений на посаду 13листопада 1962 року. Працював на посаді до 31 серпня 1971 р.

Водночас варто нагадати передісторію. Ще у ХІХ столітті для об’єднання зусиль вчених та інженерів з метою розвитку електро-технічної науки, впровадження в життя досягнень науки і техніки, в 1880 р. створено українське відділення Електротехнічного відділу Імператорського російського технічного товариства. На початку 80-х років ХІХ сторіччя перші електричні станції загального користування збудовано в Києві, Львові, Одесі, Єкатеринославі, Костянтинівці (Донбас). Електростанції й електричні мережі будували спеціально створені акціонерні компанії. У 1892 р. в Києві почав курсувати перший в Російській імперії, до складу якої тоді входила частина сучасної України, і другий у Європі електричний трамвай, який продемонстрував значну перевагу електричної тяги над механічною.

Поступово електричні мережі й електростанції впроваджували новітні досягнення електротехніки у промисловість і повсякденне життя. У 1907 р. в Києві відбувся ІV Всеросійський електротехнічний з’їзд, на якому обговорювалися питання розвитку електротехніки, проблеми електропостачання населених пунктів і промислових підприємств. У зв’язку із засиллям іноземних власників електростанцій до них було висунуто вимогу мати у складі технічного персоналу не менше 50 % місцевих фахівців. Це допомогло в короткий термін виховати значну кількість вітчизняних фахівцівенергетиків. З часом основні електротехнічні компанії викуплено місцевими управами.

Уже в 1913 р. електростанції України виробили 543 млн кВт.г електроенергії. Після закінчення громадянської війни для було прийнято план «ГОЭЛРО», у розробленні якого активну участь взяли видатні енергетики та електротехніки. Чимало нових енергетичних потужностей за цим планом передбачалося ввести в Україні. У стислі терміни споруджено Штерівську, Зуївську, КРЕС, ЕСХАР, Старобешівську, Лисичанську та інші районні і промислові електростанції. Побудована на початку 30-х років Дніпровська ГЕС стала символом величі праці, техніки і науки.

Наприкінці 1940 року потужність електростанцій України становила 2630 МВт, а виробництво електроенергії досягло 12,41млрд кВт.г. Основою енергетики в Україні стали державні районні електростанції, які виробляли понад 85% електроенергії.

Централізація виробництва електроенергії і тепла стала найважливішою і найхарактернішою особливістю розвитку енергетики республіки. Зростання кількості електростанцій, їх потужності, необхідність сумісної роботи та централізації управління ними потребувало будівництва високовольтних ліній електропередачі і підстанцій.

У 1930 р. електроенергетичні об’єкти почали об’єднуватися у державні акціонерні товариства (Київток, Донбасток, Харківток, Одесаток тощо), а згодом створено регіональні енергетичні системи: Донбаську, Дніпровську, Харківську та ін., а також диспетчерські центри управління. У 1938 р. у м. Горлівка організовано Бюро Південної енергосистеми, яке згодом перетворено в Об’єднану диспетчерську службу (ОДС Півдня). Введено в експлуатацію перші лінії електропередачі 154 кВ (1932 р.) і 220 кВ (1940 р.).

Розвиток електроенергетики і прогрес науки визначили потребу в об’єднанні зусиль науковців і фахівців-практиків. Із цією метою у 1934 р. створено Всесоюзне наукове інженерно-технічне товариство енергетиків (ВНІТТЕ). В Україні перші організації ВНІТТЕ працювали в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Миколаєві. Створювалися проектні і наукові інститути, дослідницькі лабораторії, збільшено випуск фахівців-енергетиків у вищих навчальних закладах, розвивалася вітчизняна енергомашинобудівна промисловість.

 За матеріалами Міненерговугілля України

 Повну версію статті читайте в TerminaL #3 (849)

З приводу оформлення передплати або придбання примірника Часопису TerminaL звертайтесь:

Тел./Tel.: (+38 044) 234-68-39, (+38 067) 401-31-51, email: dsv@ukroil.com.ua

Автор:

(Всего статей: 5286)

Связаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

Дискуссия

 • Завершающий стык, соединяющий морскую и прибрежную секции газопровода «Турецкий поток», сварен в Турции.

  Об этом пишет «Прайм» со ссылкой на оператора проекта Turkstream.

  Техническая операция, которая называется надводный захлест, включала в себя подъем прибрежной и глубоководной секций с морского дна на специальную платформу над водой и их сварку в единую нитку газопровода. Общий вес, который был поднят во время работ составил около 409 тонн. После тщательной проверки сварного шва нитка газопровода была уложена на морское дно на глубину 32 метра. Данная операция была проведена на обеих нитках в российских водах в январе-феврале 2019 года и завершена у турецкого побережья в текущем году.

  «Завершающий стык, соединяющий морскую и прибрежную секции «Турецкого потока», был сварен в Турции. Он символизирует завершение всего комплекса работ по созданию газопроводной системы в Черном море», — говорится в сообщении Turkstream.

  «Терминал» писал, «Булгартрансгаз» возобновил тендер на строительство газопровода от турецкой до сербской границы. Оценка инвестиций в проект 474-км участка составляет 2,77 млрд болгарских левов, без учета НДС.

  Читать все: Анекдоты, Др. страны, Компании, энергетика

 • Нельзя помочь тому
 • Он любил курить на рабочем месте
 • – Пап, а чем революции отличаются от переворотов?
 • Сколько предсказателей ни слушай

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Ваши Имя Фамилия (обязательно):

Ваш контактный телефон:

Ваш E-Mail (обязательно):

Ваше сообщение:

Исправить это! :)

Ошибка:

Как правильно: