Кому муляє Роттердам+

Кому муляє Роттердам+

Бізнесовий та політичний підтекст критики формульного ціноутворення на газ та вугілля.

Про це пише в Gazeta.ua економіст Борис Кушнірук.

«Стаття Олексія Сергієнка «Труднощі формулювання« цікава тим, що торкається не тільки політичного підтексту критики формульного ціноутворення на газ та вугілля, але і суто бізнесового», — відзначає Б. Кушнірук.

Представники різноманітних політичних груп рвуть на собі далеко не останні сукні від Louis Vuitton та Prada у боротьбі за «інтереси народу». Популізм та демагогія — це гарна фішка у боротьбі за голоси виборців. Завжди це супроводжується гаслами про боротьбу з олігархами та корупцією.

От тільки завжди така гра на труднощах та страхах громадян має і бізнесовий підтекст. Відсутність формульного підходу на базі імпортного паритету створювало фантастичні можливості для збагачення тих самих олігархів та політичних діячів, що полюблять найдорожчі бренди одягу та аксесуарів.

Так поява формульної системи ціноутворення на газ Дюссельдорф+ (формула ціни газу, в основі якої лежать котирування в європейському хабі NCG поблизу німецького міста Дюссельдорф. — ред) прибрала можливості заробляти щорічно до мільярда доларів на занижених в рази цінах газу для населення, який насправді потрапляв до комерційних структур.

Впровадження формульного імпортного паритету для вугілля Роттердам+ прибрало корупційні можливості для ручного механізму визначення цін на вугілля окремо по кожній шахті та по кожному ТЕЦ та ТЕС. До того ж вже стало неможливим занижувати ціни на електроенергію для тих чи інших промислових споживачів, які контролюються тими самими олігархами.

Недарма на такому формульному підході встановлення цін на газ та вугілля на базі імпортного паритету категорично наполягає МВФ та інші західні партнери України. Такий підхід, по-перше, прибирає можливості для корупції та зловживань. Бо прив’язка цін на вугілля та газ до котирувань на західних біржах прибирає усі можливості для ручного маніпулювання цінами, виходячи з політичних та бізнесових інтересів. По-друге, він змушує займатися максимальною економією енергоресурсів.

У зв’язку з цим доволі кумедно виглядають керівники НАБУ, які порушують кримінальні справи, пов’язані з ухваленням рішень щодо формульного підходу ціноутворення на газ та вугілля на базі імпортного паритету. Вимоги з цього приводу були закріплені у меморандумах, підписаних МВФ та керівництвом України.

І наостанок. Слід згадати, який ґвалт стояв, коли на початку нульових ухвалювалось рішення про вільне ціноутворення на зернові та пальне. Політичні пройдисвіти тоді казали, що громадяни та сільгоспвиробники вимруть від цього.

Тоді сільгосппідприємства не могли вилізти з боргів, бо мусили майже все закуповувати за ринковими цінами, а зерно продавати за заниженими. І лише наближені до влади бізнесмени мали можливість експортувати продукцію за ринковими цінами, скуповуючи їх за заниженими на внутрішньому ринку.

Скасування адміністративних обмежень та впровадження по суті імпортного паритету цін на сільгосппродукцію та пальне зумовило підвищення ефективності сільгоспвиробництва та карколомного зростання його обсягів і прибутковості.

Отже, нам не формульне ціноутворення на газ та вугілля потрібно блокувати, а активніше впроваджувати вільне ціноутворення для них. І саме це формульне ціноутворення дозволяє вивести ціни на функціонування на ринкових умовах.

Ну і крім того нам необхідно за допомогою бюджетної та кредитної політики сприяти впровадженню заходів з енергоощадності, як умови для підвищення ефективності економіки та зростання добробуту населення.

Автор:

(Всего статей: 20055)

РедакцияСвязаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

Дискуссия

 • Європейська комісія рекомендувала російському ПАТ «Газпром» укласти довгостроковий транзитний контракт із новим оператором української газотранспортної системи.

  Про це повідомила пресслужба НАК » Нафтогаз України» Facebook.

  «Єврокомісія рекомендувала Газпрому заключити довгостроковий контракт на значний обсяг за європейськими правилами і з новим українським оператором ГТС, бо це відповідає комерційним інтересам усіх сторін та забезпечує енергетичну безпеку Європи. Це правда», — написали у Нафтогазі.

  НАК наголошує, що російські державні ЗМІ натомість вдаються до фейків.

  «Спроби російських державних ЗМІ переконати когось у тому, що ЄС підтримує прагнення Росії отримати контракт за допомогою політичного тиску — неправда… Будьте обережні, перевіряйте інформацію і її джерела. Такого в найближчі місяці буде багато», — зазначили у Нафтогазі.

  Українська компанія також додала, що Єврокомісія не підтримує прагнення Газпрому за допомогою політичного шантажу уникнути виконання законного арбітражного рішення в Стокгольмі.

  «Термінал» писав, транзитний контракт з Газпромом може бути підписаний за умов повного виконання Україною європейських правил з відділення оператора ГТС. Про це під час п’ятого Українського газового форуму сказав міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

  Читать все: Анекдоти, Енергетика, Компанії, Метан, Офіціоз, Торгівля

 • Китай продает СПГ уже и Японии
 • Энергосистемы Латвии и Эстонии свяжет новый «энергомост»
 • Нельзя помочь тому
 • Он любил курить на рабочем месте

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Ваши Имя Фамилия (обязательно):

Ваш контактный телефон:

Ваш E-Mail (обязательно):

Ваше сообщение:

Исправить это! :)

Ошибка:

Как правильно: