Реформа не для реформи, а для споживача

Реформа не для реформи, а для споживача

Лише застосування на практиці певних документів з тих, над якими зараз працює Проектний офіс, може дати однозначну відповідь, наскільки спроможними є ті чи інші нормативно-правові акти, правила, кодекси. Є потреба гармонізувати документи, врахувати думки експертів і консультантів, координувати роботу органів влади і регулятора, поетапно вивіряючи, чи у правильному напрямку рухаємось, і визначати напрямок подальших кроків… Про роботу Проектного офісу реформ енергоринку нам розповів керівник, радник віце-прем’єр-міністра Володимир Євдокімов.

– Минуло 100 днів від початку Вашої роботи як голови Проектного офісу з імплементації Закону України про ринок електричної енергії. Що Ви можете сказати про перші підсумки Вашої роботи, що встигли зробити?

– Нами були вирішені всі організаційні питання з упровадження Проектного офісу. Сама організація проводилась досить важко, тому що деякі учасники не підтримували його створення. Але рішення все-таки було прийняте і підтримане Координаційним центром із забезпечення запровадження нового ринку електричної енергії, і ми розпочали свою роботу.

Ми разом із Комісією [НКРЕКП – ред.] відпрацювали детальний Зведений план-графік упровадження нового ринку у відповідності до вимог, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії». Були створені умови для прозорого обговорення проектів вторинних правових актів. Мультисервісна система PsycheaEXPERTUS дала можливість започаткувати відкрите фахове обговорення нормативно-правових актів.

Ми обрали консультантів за відповідними напрямами роботи з питань оптового та роздрібного ринку; з питань фінансів; запровадження програмного забезпечення оператора ринку [ДП «Енергоринок» – ред.] та оператора системи передачі [ДП НЕК «Укренерго» – ред.]. Планували п’ять консультантів, обрали чотирьох. Триває процедура відбору п’ятого консультанта з юридичних питань. Вже обрані консультанти – це наші колеги з Чехії та Словаччини, експерти енергетичної галузі, які брали безпосередню участь у реформуванні ринку в європейських державах.

Започаткували філософію роботи над обговоренням і прийняттям рішень по проектах нормативно-правових актів вторинного законодавства та інших заходах, передбачених Законом України «Про ринок електричної енергії». У зв’язку з тим, що кількість нормативно-правових актів дуже велика, а часу обмаль, ми пішли шляхом визначення концептуально важливих питань, до яких ми будемо повертатися після опрацювання тестових розрахунків нового ринку електричної енергії. Далі удосконалюватимуться правила, кодекси і всі інші нормативно-правові акти, які мають бути імплементовані у процес переходу до нової моделі ринку. А початок цього процесу повинен відбутися 1 липня 2019 р.

Основні документи, а саме правила та кодекси, які були затверджені Комісією, сьогодні не є ідеальними. Хоча треба сказати, що якість цих документів ми відчуємо не миттєво, а лише тоді, коли перейдемо до тестових розрахунків, тобто наприкінці поточного року. Під час реалізації тестових роз­рахунків ми будемо відслідковувати ті проблеми, які можуть виникнути в роботі всієї системи взаємодії та розрахунків, і, відповідно, побачимо, куди рухатись далі. Визначимося з тим, які зміни до нормативно-правових актів треба буде внести.

До прикладу, наші сусіди з Польщі тричі на рік кардинально міняли правила ринку. Тому наші затверджені правила мають сенс, і з боку учасників ринку треба вживати у стосунку до них відповідні заходи та приймати рішення.

– Чого Ви очікуєте від залучених іноземних консультантів?

– Я наразі очікую, що вони почнуть працювати більш активно, оскільки з початку роботи (з 01.02.2018 р.) їм було дуже важко сприйняти наші реалії; деякі консультанти володіють нашою мовою, а деяким потрібен перекладач. Тепер я чекаю від них більш продуктивної роботи з виконання плану їх робіт та пропозицій до проектів нормативно-правових актів вторинного законодавства.

– Що заважає впровадженню нової моделі енергоринку?

– Нам заважає – «час». Ми маємо чіткий план дій, розуміємо, куди ми рухаємось, розуміємо всі заходи і також усвідомлюємо, що часу для їх реалізації дуже мало. Ми хочемо розробити оптимальніший варіант того, яким чином встигати виконувати всі необхідні заходи та ухвалювати відповідні рішення. Ті заходи, які можливо запаралелити – запаралелимо, а що можливо виконати лише після прийняття та виконання рішень – ми прагнемо вирішувати в першу чергу. Це робиться для того, щоб запустити роботу по всіх напрямах запровадження нового ринку електричної енергії України. Комісія [НКРЕКП – ред.] затвердила нормативно-правові акти (правила, кодекси), з приводу яких учасники ринку просили дати їм більше часу на доопрацювання, але прийняте рішення Комісією, на мій погляд, є правильним: воно дозволить запустити інші процеси та заходи із забезпечення ефективного реформування галузі.

Ще однією з перешкод є проведення ротації членів Комісії, що зі свого боку може призвести до відсутності кворуму на проведення відкритого засідання. Також прийдуть нові люди [члени Комісії – ред.], і їм знадобиться додатковий час, аби увійти в курс справи, розглянути ті напрацювання, які вже були зроблені.

– Якими будуть подальші кроки з імплементації Закону України «Про ринок електроенергії»?

– Зараз ми пройшли перший етап розробки і затвердження нормативно-правових актів вторинного законодавства. Далі ми повинні працювати в рамках інших етапів. Перший – це закупівля і впровадження програмно-технічного забезпечення оператором ринку та оператором системи передачі, що потрібно для започаткування необхідних тестових розрахунків нової моделі ринку електричної енергії у встановлені законодавством терміни. Другий – це питання, пов’язані з інфраструктурними змінами. Маю на увазі розділення енергопостачальних компаній, так званий анбандлінг; це питання корпоратизації ДП НЕК «Укренерго» та створення оператора системи передачі з відповідним відокремленням його незалежності; це питання реструктуризації ДП «Енергоринок» та створення на його базі гарантованого покупця «зеленої енергії» та оператора ринку.

Це ті інфраструктурні зміни, де ще багато роботи і з боку уряду, і з боку самих учасників ринку. Ця робота триватиме близько двох-трьох місяців.

– Скільки коштів планують витратити на закупівлю програмного забезпечення, як буде відбуватися закупівля?

– На програмне забезпечення оператора системи передачі буде витрачено найбільші кошти. Фінансування здійснюватиметься за рахунок Світового банку.

Програмне забезпечення для ДП «Енергоринок» планується закуповувати коштом «Енергоринку». Ми маємо наміри використовувати послуги аутсорсінгу стосовно придбання готового програмного забезпечення, яке діє в європейських державах. На координаційному центрі було прийнято рішення не розробляти власний програмний продукт, а придбати готовий і адаптувати його з урахуванням специфіки нашої енергетичної галузі.

– Проектний офіс був створений для організації спільної роботи НКРЕКУ, Мін­енерговугілля та інших профільних органів з імплементації Закону України «Про ринок електричної енергії». Наскільки вдало, за Вашою оцінкою, реалізується цей напрям спільної роботи?

– Основна мета створення Координаційного центру – забезпечити узгодження дій всіх центральних органів виконавчої влади і Комісії [НКРЕКП – ред.]. Проектний офіс готує проекти пропозицій Координаційного центру до документів, які визначені Зведеним планом-графіком впровадження положень Закону України «Про ринок електричної енергії». Мушу сказати, що не всі заходи відбуваються у встановлені Зведеним планом-графіком терміни, але вони не є критичними. Вважаю, що за два-три місяці ми надолужимо час.

– Як просувається робота з документами з точки зору врахування пропозицій експертів до них та гармонізації документів між собою?

– У нас є іноземні консультанти, основне завдання яких – відпрацьовування документів, їх гармонізація і надання пропозицій. З напрацьованих потягом місяця спільно з учасниками ринку пропозицій Комісія врахувала не всі, які вносили консультанти.

Разом з тим, Проектний офіс та консультанти визначили та обговорили з учасниками ринку перелік концептуальних питань до затверджених Комісією нормативно-правових актів, які необхідно додатково відпрацювати з Комісією та знайти відповідні рішення по них. Цей перелік був озвучений на засіданні Координаційного центру 16 березня поточного року. До речі, з ними можна ознайомитися на сайті Координаційного центру. Цей перелік був підтриманий учасниками засідання і буде направлений офіційно до Комісії. Були визначені важливі питання щодо правил та кодексів, а також інших заходів, передбачених Зведеним планом-графіком. У першу чергу це стосується: порядку надання підтримки вразливим верствам населення; започаткування організації роботи постачальників універсальних послуг, які надаватимуть електричну енергію побутовим споживачам; роботи постачальників «останньої надії» та інших важливих моментів роботи нової моделі ринку електричної енергії України, за якими ми працюватимемо з Комісією. Сподіваюся, ми знайдемо оптимальні рішення. Ми будемо і далі напрацьовувати конкретні пропозиції до нормативно-правових актів.

– В Україні ще з радянських часів склалася система роботи експертів в робочих групах. Як керівник Проектного офісу, що Ви змінили?

– Хочу дуже подякувати НТЦ «Псіхєя» за велику допомогу. Надана аналітична система PsycheaEXPERTUS виявилась одним з діючих елементів та інструментів прозорості й відкритості. Організація роботи, процес розгляду і надання пропозицій через систему Psychea дозволила учасникам ринку оперативно готувати пропозиції. В умовах браку часу це вкрай важливо. До того ж, у нас мало експертів: один-два експерти проводять майже всі документи, надають пропозиції. А система дозволила цим фахівцям надавати пропозиції в оперативному, «домашньому» режимі. Тому я як керівник Проектного офісу вважаю, що PsycheaEXPERTUS – цікава і ефективна система роботи експертів, і я сподіваюсь, що ми будемо посилювати цю систему і залучати більше експертів.

В цілому, досвід використання системи Psychea дуже вдалий, і треба й надалі її розповсюджувати. Більш того, я проситиму НТЦ «Псіхєя» залучатися до процесу роботи над наступним пакетом документів, аби ми за її допомогою могли опрацьовувати з експертами новий перелік нормативно-правових актів вторинного законодавства.

– Як система PsycheaEXPERTUS вплинула на швидкість та якість роботи над документами?

– Маю визнати, що система – нова для експертів, вона трохи стримує їх психологічно, але разом з тим це дає можливість враховувати думки різних учасників. Це дуже важливо, оскільки йде активний обмін думками, аналітичними даними, звітами, що дозволяє більш ефективно і якісно, не марнуючи час, готувати пропозиції. Ефективність і якість завжди мають сенс.

До того ж ми бачимо, які експерти надають пропозиції, хто безпосередньо є учасником обговорення, і тому можемо напряму працювати з тими, хто бере активну участь в обговоренні через цю систему.

 . . .

Повну версію інтерв’ю читайте у часописі TerminaL.

З питань передплати або придбання номеру (електронна, друкована форма) звертайтесь за телефоном (+38 044) 263-68-39 або по email: terminal.psychea@gmail.com

Інтерв’ю  Олеся Натха

Автор:

(Всего статей: 10)

Связаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

Дискуссия

 • Європейська комісія рекомендувала російському ПАТ «Газпром» укласти довгостроковий транзитний контракт із новим оператором української газотранспортної системи.

  Про це повідомила пресслужба НАК » Нафтогаз України» Facebook.

  «Єврокомісія рекомендувала Газпрому заключити довгостроковий контракт на значний обсяг за європейськими правилами і з новим українським оператором ГТС, бо це відповідає комерційним інтересам усіх сторін та забезпечує енергетичну безпеку Європи. Це правда», — написали у Нафтогазі.

  НАК наголошує, що російські державні ЗМІ натомість вдаються до фейків.

  «Спроби російських державних ЗМІ переконати когось у тому, що ЄС підтримує прагнення Росії отримати контракт за допомогою політичного тиску — неправда… Будьте обережні, перевіряйте інформацію і її джерела. Такого в найближчі місяці буде багато», — зазначили у Нафтогазі.

  Українська компанія також додала, що Єврокомісія не підтримує прагнення Газпрому за допомогою політичного шантажу уникнути виконання законного арбітражного рішення в Стокгольмі.

  «Термінал» писав, транзитний контракт з Газпромом може бути підписаний за умов повного виконання Україною європейських правил з відділення оператора ГТС. Про це під час п’ятого Українського газового форуму сказав міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

  Читать все: Анекдоты, газ, Компании, Официоз, Торговля, энергетика

 • Китай продает СПГ уже и Японии
 • Энергосистемы Латвии и Эстонии свяжет новый «энергомост»
 • Нельзя помочь тому
 • Он любил курить на рабочем месте

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Ваши Имя Фамилия (обязательно):

Ваш контактный телефон:

Ваш E-Mail (обязательно):

Ваше сообщение:

Исправить это! :)

Ошибка:

Как правильно: