Ключова наша проблема – уся теплова генерація була побудована в радянські часи – Домбровський

Ключова наша проблема – уся теплова генерація була побудована в радянські часи – Домбровський

«Атомна генерація – це фундамент української енергетики. Необхідно зробити все, щоб вона залишалась професійною, стабільною та безпечною. Для цього нам потрібно прогнозувати та аналізувати на декілька кроків вперед», — переконаний  в.о. голови Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, депутат Верховної Ради 7-го та 8-го скликання Олександр Домбровський.

Пропонуємо до уваги читачів часопису «TerminaL» фрагмент розмови із Олександром Домбровським.

Загальна ситуація в енергетиці України є доволі складною. Чому саме виклики атомної підгалузі набувають широкого резонансу, адже ми декларуємо перехід на відновлювану енергетику?

– В українській енергетиці дійсно накопичилося чимало проблем. Значною мірою це стосується основних фондів у тепловій генерації, де екологічні норми та ступінь зносу генеруючих потужностей вже перевищи ли граничний рівень, а зношеність систем передачі та розподілення енергії призводять до значних виробничих втрат.

Останні десятиліття ставлення до української енергетики, на жаль, було занадто споживацьким. Використовувався весь той потенціал, який залишився нам ще з часів УРСР, створений попередніми поколіннями енергетиків. До слова, велика гідроенергетика вже налічує майже 80 років історії.

Виклики ж ядерної енергетики України напряму пов’язані з енергетичною безпекою нашої держави. Я б не називав атомну енергетику «підгалуззю». Скоріше, це фундамент української енергетики. Без нього ми б точно не могли розраховувати на той рівень енергетичної безпеки, який маємо нині, а також не змогли б дозволити собі розвиток ВДЕ.

– Атомна енергетика як основа енергобалансу країни – це вимушене рішення для України? Адже багато хто поспішає відмовитися від «мирного атому».

– Ми повинні розуміти, що атомна енергетика виконує надзвичайно важливу місію. З одного боку, вона дозволяє отримати достатньо дешеву енергію. З іншого – це відносно чиста електрична енергія, яка не забруднює довкілля шкідливим СО2 атомна енергетика залишилася стабільною і зберегла такі тенденції.

Між тим, що стосується кадрової політики, то, на жаль, нині ми перебуваємо в глибокій кризі. Те, що треба гарантувати безпеку такої галузі, як енергетична, не викликає сумнівів. Але що відбувається? Ми опинились в обставинах, коли ризикуємо втратити кращі кадри – вони можуть поїхати з України. А скільки коштує виховати, навчити одного інженера, який працює, умовно кажучи, за 10 тис. грн? Мільйони! І не гривень, а доларів та євро! Зарплата працівників атомної енер- гетики повинна забезпечувати гідні соціальні стандарти для них та їхніх сімей.

– Ефективність української енергетики багато в чому залежить від дій органів влади. Ми чуємо нарікання на погану роботу Верховної Ради України, адже низку проектів законів просто не розглядають. З чим це пов’язано, як Ви вважаєте?

Від роботи державних інституцій зале жить дуже багато. Насамперед це стосується Верховної Ради. Парламент просто зобов’язаний суттєво підвищити ефективність своєї роботи.

Коли півсотні енергетичних законопроектів, які пройшли комітет, які є високопрофесійними, «висять» в українському парламенті впродовж декількох років, оскільки до них «не доходять руки», – це ненормально. Суспільство та енергетична спільнота вимагає, щоб ці закони були прийняті. Адже частина з них є суто технічними, і ВР мала б ухвалити їх ще два, три, чотири роки тому. І якщо візьмемо будь­який інший напрям, іншу галузь, там такі ж самі зауваження. Для десятків законопроектів, які пройшли комі- тети, парламенту просто бракує часу.

Водночас ми пишаємось роботою нашого комітету. Переконаний, що ніхто в «Енергоатомі», НКРЕКП, Держатомрегулюванні не скаже, що я особисто чи профільний комітет не реагували на проблеми, що виникали.

– Тарифи затверджує НКРЕКП. Одне з найбільш болючих питань атомної галузі – низький тариф на електроенергію. Як Ви вважаєте, вирішить незалежний регулятор це питання, адже склад комісії змінився?

– Ми виконали величезний обсяг роботи, який стосується законодавчого забезпечення незалежної роботи нашого енергетичного регулятора, пройшовши дуже непростий шлях. Досягли результату, в який мало хто вірив. Нині є п’ять із семи незалежних, високопрофесійних, конкурентних членів НКРЕКП.

– Як Ви гадаєте, міжнародна спільнота виявляє зацікавленість у приєднанні України до енергосистеми Європи? На Вашу думку, чи готовий іноземний капітал інвестувати в українську атомну енергетику?

– Нещодавно ми з Юрієм Олександровичем Недашковським та з керівництвом «Укренерго» Всеволодом Ковальчуком відкривали Дні української енергетики в Європейському Парламенті. І Юрій Олександрович робив презентацію, яку було сприйнято дуже позитивно. Звичайно, є питання, які потрібно вивчати, але в цілому Європа готова і хоче інтегруватися, хоче підставити плече, принаймні нашій електроенергетичній галузі.

Два місяці тому ми спільно з командою «Енергоатома» були в Пекіні, де зустрічалися з представниками найбільших банків. І ІCBС – банк зі світовим рейтингом No1 і ак- тивами понад $4 трлн виявив готовність інвестувати в українську енергетику. І не лише в атомну.

– Як Ви зазначили, питання тарифоутво рення в енергетиці є найбільш складними. Спочатку був «Роттердам +», тепер – вимоги атомників. Чи братиме участь комітет у вирішенні цього питання?

– Не хочу говорити: давайте піднімати тарифи. Тарифи – дуже серйозний елемент соціальної політики. І «Енергоатом», окрім генерації, дуже серйозний соціальний ста- білізатор, що дає можливість утримати вар- тість енергетичних ресурсів у більш­менш прийнятних межах.

Я б запропонував провести двосторонні переговори між регулятором та «Енерго­ атомом», щоб всі зрозуміли, що біле – то біле, а чорне – то чорне. Нам все ж потрібно знайти золоту середину для динамічного розвитку української енергетики.

Повну версію інтерв’ю читайте у часописі «TerminaL».

З питань передплати або придбання номеру (електронна, друкована форма) звертайтесь за телефоном (+38 044) 223-50-03 або по email: terminal.psychea@gmail.com

Інтерв’ю НТЦ «ПСІХЄЯ»

Автор:

(Всего статей: 10053)

Связаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

 • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

  Get Adobe Flash player

Дискуссия

 • Європейська комісія рекомендувала російському ПАТ «Газпром» укласти довгостроковий транзитний контракт із новим оператором української газотранспортної системи.

  Про це повідомила пресслужба НАК » Нафтогаз України» Facebook.

  «Єврокомісія рекомендувала Газпрому заключити довгостроковий контракт на значний обсяг за європейськими правилами і з новим українським оператором ГТС, бо це відповідає комерційним інтересам усіх сторін та забезпечує енергетичну безпеку Європи. Це правда», — написали у Нафтогазі.

  НАК наголошує, що російські державні ЗМІ натомість вдаються до фейків.

  «Спроби російських державних ЗМІ переконати когось у тому, що ЄС підтримує прагнення Росії отримати контракт за допомогою політичного тиску — неправда… Будьте обережні, перевіряйте інформацію і її джерела. Такого в найближчі місяці буде багато», — зазначили у Нафтогазі.

  Українська компанія також додала, що Єврокомісія не підтримує прагнення Газпрому за допомогою політичного шантажу уникнути виконання законного арбітражного рішення в Стокгольмі.

  «Термінал» писав, транзитний контракт з Газпромом може бути підписаний за умов повного виконання Україною європейських правил з відділення оператора ГТС. Про це під час п’ятого Українського газового форуму сказав міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

  Читать все: Анекдоты, газ, Компании, Официоз, Торговля, энергетика

 • Китай продает СПГ уже и Японии
 • Энергосистемы Латвии и Эстонии свяжет новый «энергомост»
 • Нельзя помочь тому
 • Он любил курить на рабочем месте

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Ваши Имя Фамилия (обязательно):

Ваш контактный телефон:

Ваш E-Mail (обязательно):

Ваше сообщение:

Исправить это! :)

Ошибка:

Как правильно: