Ціна газу: Україна та Європа. Огляд ринку 8 — 12 квітня 2024 року

Ціна газу: Україна та Європа. Огляд ринку 8 — 12 квітня 2024 року

Протягом минулого тижня ціни природного газу в Україні зазнавали коливань, слідуючи тенденціям європейських хабів. Тривала торгівля ресурсом квітня, травня 2024 року. Позиції на купівлю та продаж природного газу формували 5 компаній. Стартові ціни ресурсів зростали протягом тижня, станом на п’ятницю середня стартова ціна ресурсу травня в ГТС була вищою за показник понеділка на 4,97%. Протягом тижня були реалізованими позиції на продаж та на купівлю. Загалом продано 59 950 тис. куб. м природного газу. Учасники торгів сформували котирувальні ціни в діапазоні 11625-12500 грн без ПДВ.

 

2025_4_8

 

Стартові ціни ресурсів зростали протягом тижня. Так, у підсумку, станом на п’ятницю середня стартова ціна ресурсу травня в ГТС була вищою за показник понеділка на 4,97%.

Протягом минулого тижня були реалізованими позиції на продаж та на купівлю. Загалом продано 59 950 тис. куб. м. природного газу. З даного обсягу 49600 тис. куб. м. було закуплено ГПК Нафтогаз Трейдинг, 1000 – Оператором ГТС України та 9350 тис. куб. м. реалізовано Укрнафтою. Загалом учасники торгів минулого тижня сформували котирувальні ціни в діапазоні 11625-12500 грн. без ПДВ. Спостерігалась стійка тенденція до зростання цін.

2025_4_9

 

На короткостроковому ринку природного газу УЕБ учасники формували заявки в ГТС та ПСГ. Реалізація газу відбулася на внутрішньодобовому ринку. Загалом було укладено угод обсягом 195 тис. куб. м.

Європейський ринок

Європейський еталонний газовий контракт піднявся минулого понеділка до найвищого рівня за 11 днів на тлі перебоїв у норвезьких газопроводах, позитивних промислових даних і занепокоєння ширшим конфліктом на Близькому Сході. Європейські ціни на газ різко зросли в четвер, оскільки нещодавно ухвалене законодавство ЄС підвищило перспективу подальшого скорочення російських потоків, а нові атаки на енергосистему України також підтримали ринкові ціни. Минулого тижня Європейський парламент офіційно схвалив проект правил, що дозволяють країнам ЄС тимчасово блокувати імпорт російського газу під час голосування за розширення законодавства щодо ринку газу та водню.

Минулого тижня в Німеччині, найбільшому газовому ринку Європи, середня температура перевищувала норму на 5 градусів. Прогноз погоди вказує, що температура в Європі повертається до середнього сезонного значення, починаючи з 14 квітня. Аналітики банку ING зазначили, що промислове виробництво в найбільшій економіці Європи залишилося на 8% нижче рівня, ніж було до пандемії, але показували ознаки зростання перші два місяці року.

Ціни контрактів з поставкою у відповідний строк, євро/Мвт-год., 11.04.2024

Інструмент THE CEGH TTF TGE/POLPX CEEGEX/HUDEX Середнє значення
Day1 29,29 29,64 29,27 25,62 25,88 27,94
M+1 29,54 30,4 29,41 31,74 28,93 30,00
Q +1 30,4 31,32 30,25 32,73 30,49 31,04
S +1 35,69 36,17 35,21 39,66 35,34 36,41

Контракти на місяць наперед, на всіх проаналізованих хабах мали однакову тенденцію щодо спотових цін – здорожчання в середньому на 7,91%. Ціни квартал наперед були вищими за спотові ціни в середньому на 11,68%. Ціни сезон наперед із середнім значенням 36,41 євро/МВт.г. мали тенденцію до зростання у порівнянні зі спотовими у середньому на 31,11%.

2025_4_10

Європейські термінали з прийому LNG працювали із середньою продуктивністю 70,24%. Учасники ринку оцінюють достатнє загальнє надходженням СПГ в Європу обсягом 2,5 млрд кубометрів на тиждень для наповнення ринку, порівняно з 3 млрд кубометрів на тиждень минулого року, при цьому очікуючи досягти рівня наповненості ПСГ у 90% приблизно 15 серпня.

Рівень заповнення сховищ найкрупнішого експортера LNG, США, за останніми даними EIA на 5 квітня 2024 р. складав 2,283 млрд куб. футів.

Трубопровідні потоки з Норвегії до решти Європи на початку тижня становили 326 млн кубометрів на день, що є найнижчим рівнем приблизно за три тижні, показали дані Gassco. Поставки норвезького газу до Великобританії також зменшилися після несподіваного зриву на газовому родовищі Асгард.

На суміжному ринку геополітична напруженість зменшилася, однак ціни на нафту продовжують коливатися біля позначки в 90 доларів. Нафта Brent торгувалася 12 квітня на рівні 91 долар за барель.

Баланс газу в Україні

Імпорт природного газу минулого тижня був присутнім лише з Угорщини, у середньому 1,9 млн. куб. на добу. Спостерігались експортні потоки до сусідніх країн, а саме до Словаччини (2,4 млн. куб. м. на добу) та Молдови (0,4 млн. куб. м. на добу). Експорт порівняно з минулими періодами дещо зріс. В сховищах України знаходилось 7,9 млрд. куб. м. Відбори з ПСГ були практично відсутніми, натомість спостерігалось закачування обсягом близько 20 млн. куб. м. на добу.

2025_4_11

 

Публічні закупівлі

На минулому тижні було проведено 65 тендерних процедур із закупівлі природного газу бюджетними установами та державними підприємствами. Загалом з найбільших тендерів (топ-10) реалізовано 2 386 580 куб. м. природного газу на суму 30 млн. грн. Найбільший контракт отримано ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД, який поставить у Львівський національний університет імені Івана Франка 450 000 куб. м. природного газу за початковою ціною 13,13 грн./куб. м. Середня ціна зросла та склала 12,43 грн. за куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 11,56 до 13,13 грн. за куб. м.

2025_4_12
Джерело: УЕБ

Автор:

(Всего статей: 2518)

Приглашенный экспертСвязаться с автором

Если вы нашли в статье ошибку, выделите ее,
нажмите Ctrl+Enter и предложите исправление

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

  • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

    Get Adobe Flash player

  • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

    Get Adobe Flash player

  • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

    Get Adobe Flash player

  • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

    Get Adobe Flash player

  • Для отображения содержимого включите AdobeFlashPlayer по ссылке

    Get Adobe Flash player

Дискуссия

  • Європейська комісія рекомендувала російському ПАТ «Газпром» укласти довгостроковий транзитний контракт із новим оператором української газотранспортної системи.

    Про це повідомила пресслужба НАК » Нафтогаз України» Facebook.

    «Єврокомісія рекомендувала Газпрому заключити довгостроковий контракт на значний обсяг за європейськими правилами і з новим українським оператором ГТС, бо це відповідає комерційним інтересам усіх сторін та забезпечує енергетичну безпеку Європи. Це правда», — написали у Нафтогазі.

    НАК наголошує, що російські державні ЗМІ натомість вдаються до фейків.

    «Спроби російських державних ЗМІ переконати когось у тому, що ЄС підтримує прагнення Росії отримати контракт за допомогою політичного тиску — неправда… Будьте обережні, перевіряйте інформацію і її джерела. Такого в найближчі місяці буде багато», — зазначили у Нафтогазі.

    Українська компанія також додала, що Єврокомісія не підтримує прагнення Газпрому за допомогою політичного шантажу уникнути виконання законного арбітражного рішення в Стокгольмі.

    «Термінал» писав, транзитний контракт з Газпромом може бути підписаний за умов повного виконання Україною європейських правил з відділення оператора ГТС. Про це під час п’ятого Українського газового форуму сказав міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

    Читать все: Анекдоти, Енергетика, Компанії, Метан, Офіціоз, Торгівля

  • Китай продает СПГ уже и Японии
  • Энергосистемы Латвии и Эстонии свяжет новый «энергомост»
  • Нельзя помочь тому
  • Он любил курить на рабочем месте

Архивы

РЕКЛАМА

Использование материалов «http://oilreview.kiev.ua» разрешается при условии ссылки на «Терминал».

Для интернет-изданий обязательна прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка в первом абзаце на конкретный материал.


Please leave this field empty.

Назва Вшої компанії (обов'язково):

Ваш номер телефона:

Ваш E-Mail (обов'язково):

Ваше повідомлення:

Прохання виправити! :)

Помилка:

Як правильно: