Минулого тижня тривала торгівля ресурсом січня 2024 року, грудня 2023 року, лютого 2024 року. Загалом позиції на купівлю та продаж природного газу формували 4 компанії: Крафт Енерджи, ГПК Нафтогаз Трейдинг, АК Київводоканал, Енергум.
Стартові ціни ресурсів, за винятком окремих відхилень, зберігались стабільними протягом тижня. У підсумку, станом на п’ятницю середня стартова ціна ресурсів у ПСГ була нижчою за показник вівторка на 1,11%. Протягом минулого тижня були реалізованими позиції на купівлю. Загалом продано 3 450,00 тис. куб. м природного газу. З них 3000 тис. куб. м ресурсу грудня у ПСГ придбано Нафтогазом за ціною 12416 грн/тис. куб. м без ПДВ, а 450 тис. куб. м ресурсу січня в ГТС з постачанням у комерційному вузлі обліку газу за ціною 13254 грн без ПДВ придбано Київводоканалом.
На короткостроковому ринку природного газу УЕБ учасники формували заявки в ГТС і ПСГ. Реалізація газу відбулася на внутрішньодобовому ринку.
Європейський ринок
Європейські ціни на газ впали більш ніж на 7% у четвер на тлі зниження цін на електроенергію та прогнозів більш м’якої погоди, ніж очікувалося раніше. Еталонний контракт, голландський M+1, востаннє знизився на 2,54 євро до 33,07 євро/МВт-г, що на 7,2% нижче від попереднього дня. Це на 3 євро нижче ціни середи на тлі прогнозів похолодання з середини наступного тижня.
Також відзначалось послаблення занепокоєння щодо ключового судноплавного маршруту в Червоному морі, який постраждав від атак безпілотників на кораблі повстанців-хуситів, яких підтримує Іран.
Данський судноплавний гігант AP Moller-Maersk і французький судноплавний гігант CMA CGM оголосили в середу, що вони відновлять транзит уздовж маршруту Червоного моря в найближчі тижні.
Водночас пропозиція залишалася здоровою, додаючи ведмежий тиск, за даними Gas Infrastructure Europe, запаси в ЄС становили 87% потужностей, що на 4 відсоткові пункти більше, ніж торік. Потоки з Норвегії залишаються високими на рівні 348 млн кубометрів сьогодні, згідно з TSO Gassco.
Ціни контрактів з постачання у відповідний строк, євро/МВт-год, 28.12.2023
|
Інструмент |
THE | CEGH | TTF | TGE/POLPX | CEEGEX/HUDEX | Середнє значення |
|
Day1 |
31,76 | 31,22 | 31,54 | 33,25 | 31,76 |
31,91 |
|
M+1 |
33,78 |
32,88 | 33,07 | 38,88 | 32,85 |
34,29 |
|
Q+1 |
- | - | - | 39,26 | - |
39,26 |
| S+1 | 34,07 | 34,85 | 33,42 | 44,51 | 34,21 |
36,21 |
Контракти на місяць наперед, на всіх проаналізованих хабах мали однакову тенденцію щодо спотових цін – здорожчання в середньому на 7,38%. Ціни квартал наперед були вищими за спотові ціни в середньому на 23,04%. Ціни сезон наперед із середнім значенням 36,21 євро/МВт-г мали тенденцію до зростання у порівнянні зі спотовими у середньому на 13,28%.
Баланс газу в Україні
Імпорт природного газу минулого тижня був мінімальним, у середньому 0,55 млн куб. м. Спостерігались експортні потоки з «митного складу» до сусідніх країн, за винятком Угорщини. Експорт залишався на середньому рівні 22,6 млн куб. м на добу. В сховищах України знаходилось близько 13 млрд куб. м, добовий відбір складав близько 63 млн куб. м.
Публічні закупівлі
На минулому тижні було проведено 15 тендерних процедур із закупівлі природного газу бюджетними установами та державними підприємствами. Загалом з найбільших тендерів (топ-10) реалізовано 1,84 млн куб. м природного газу на суму 24,12 млн грн без ПДВ. Найбільший контракт отримала Миколаївська енергопостачальна компанія, яка поставить до Управління освіти Первомайської міської ради в Миколаївській області 380 тис. куб. м природного газу за початковою ціною 12,50 грн/куб. м. Середня ціна склала 13,26 грн за куб. м. Ціни коливалися у діапазоні від 12,50 до 13,79 грн за куб. м.
Джерело: УЕБ



